الگوریتم های گوگل چیست؟

در این مقاله از آکادمی فن سئو؛ قصد دارم به برسی الگوریتم های گوگل بپردازم و آن هارا به طور کامل برسی کنم. اگر یک دیجیتال مارکتر و یا سئوکار هستید پیشنهاد می کنم تا انتهای معرفی الگوریتم های گوگل همراه من باشید.

الگوریتم های گوگل چگونه شکل گرفتند؟

در ابتدای شروع به کار موتور های جستجو، نظارتی بر روی آن ها نبود و همه آن ها از یک ساختار مشابه استفاده می کردند. رفته رفته نتایج خوب و بد همراه با هم نمایش داده می شد و هیچگونه فیلتری بر روی آن ها نبود که بتواند نتایج بهتر را به کاربر نمایش دهد.

برای مثال اگر شما فروشگاهی در مورد خرید کفش داشتید، می توانستید 1000 بار کلمه خرید کفش را در صفحه خود تکرار کنید. زمانی که گوگل به سایت شما سر میزد با دیدن عبارات خرید کفش، تشخیص می داد که صفحه شما مربوط به خرید کفش است؛ پس آن را در لینک یک نتایج خود نمایش می داد و متوجه نمی شد که آن سایت تقلب کرده است.

رفته رفته تعداد این خرابکاری ها زیاد شد و دیگر نتایج گوگل کیفیت لازمه را نداشتند و ممکن بود شما با سرچ کلمه آموزش سئو، یا یک صفحه طراحی سایت در اصفهان مواجه شوید. سرانجام گوگل تصمیم گرفت تا به نوعی با این رفتار های مخرب طراحان سایت برخورد کند و بتواند نتایج سرچ کاربران را کنترل کند و سایت های با ارزش را نمایش دهید نه سایت هایی که محتوای تقلبی دارند.

پس از داستان بالا الگوریتم های گوگل یکی یکی ساخته شدند و آرام آرام نتایج گوگل شد همان چیزی که کاربران انتظار آن را دارند؛ با کیفیت و کاربردی! اکنون دیگر رتبه گرفتن در موتور جستجوی گوگل آسان نیست و نمی توان به راحتی با تکنیک ها پیش پا افتاده از رقبا سبقت گرفت. به نوعی می توان گفت فاکتور های رتبه بندی در گوگل با چندسال پیش، زمین تا آسمان تغییر کرده است.

آشنایی با الگوریتم های گوگل

  • الگوریتم مرغ مگس خوار
  • الگوریتم پاندا
  • الگوریتم برت
  • الگوریتم کبوتر
  • الگوریتم پنگون
  • الگوریتم تازگی محتوا
  • الگوریتم رقص گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار

یکی از تلاش های گوگل، درک مفهوم عبارت سرچ شده توسط کاربر است. این تئوری همیشه یکی از اصلی ترین مسائل در کمپانی گوگل بوده است و هرساله در حال تلاش است تا بتواند مفهوم بیشتری از عبارات سرچ شده توسط کاربران را بفهمدو درک کند.

فرض کنید شما در گوگل می نویسید: سیر؛ حال سیر دو معنای متفاوت دارد. در معنای اول سیر به معنای فردی است که دیگر گرسنه نیست و اشتهایی به غذا خوردن ندارد، در مرحله دوم سیر را به بک نوع از سبجیات  نیز می گویند. درست است که این دو ساختار متفاوتی از یکدیگر دارند؛ اما از لحاظ معنایی کاملا با یکدیگر متفوت می باشند. گوگل توسط الگوریتم مرغ مگس خوار پیوسته در حال تلاش است تا بتواند مفهوم کلمات سرچ شده توسط کاربران را به خوبی درک کند و بداند که در چه زمانی چه محتوایی را باید نمایش دهد.

پیشنهادی: آموزش الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم پاندا

یکی دیگر از الگوریتم های جالب گوگل، الگوریتم پاندا می باشد که هر سئوکار و هر فعال حوزه کانتنت مارکتینگ باید با آن به خوبی آشنا باشد چرا که کار اصلی این الگوریتم، برخورد با محتوای کوتاه و بی کیفیت است. پاندا به هیچ عنوان اجازه نمی دهد که شما با یک محتوای سرهم بندی شده و بی کیفیت بتوانید رتبه های خوب و نتایج پرطرفدار را از آن خود کنید.

در گذشته که هنوز موتور های جستجو به قدرت کافی نرسیده بودند، می توانستیم با یک محتوای بی کیفیت و سر هم بندی شده در آنها رتبه های خوب را کسب کنیم. حتی در مواردی سایت هایی بامحتوای اسپم در صدر نتایج حضور داشتند و حق به دیگر سایت هایی که خوب کارده بوده اند نمی رسید. سر انجام پس از سو استفاده های مکرر، گوگل الگوریتمی را مشخص کرد تا بتواند با آن کیفیت یک محتوا را برسی کند و بتواند درصد رضایت کاربران را از آن بسنجد و محتوای بی کیفیت را از نتایج خود حذف کند.

پیشنهادی: آموزش الگوریتم پاندا

الگوریتم برت

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما مجاز به استفاده از این تگ های HTML می باشید: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>