کلمات کلیدی در سئو چیست؟

داشتن اطلاعات کافی در مورد کلمات کلیدی در سئو یکی از اصلی ترین بخش های سئو است که بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند. در ادامه قصد دارم شمارا با اصول مهم در رابطه با کلمات کلیدی در سئو اشنا کنم. اگر شما هم جزو علاقمندان به سئو و یا مدیر یک وبسایت هستید، تا انتهای این مقاله از فن سئو همراه من باشید.

اگر بتوانید به خوبی مفهوم این مقاله را درک کنید، به راحتی می توانید روزانه چندین میلیون نفر را به وب سایت خود بیاوردی و از آنها استفاده کنید.

کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی در سئو عبارات و کلماتی هستند که کاربران برای یافتن پاسخ سوالات خود آنها را در اینترنت جستجو میکنند. استفاده از کلمات کلیدی در محتوای سایت به موتور هی جستجو مانند گوگل، کمک میکند تا محتوای مورد نیاز کاربر را سریع تر پیدا کنند. از نگاهی دیگر باید در وب سایت محتوا با کلماتی مرتبط با حوزه کسب و کار شما متمرکز باشد.

آکادمی فن سئو - 1

بسته به نوع کسب و کار شما، باید کلمات کلیدی مرتبط به حوزه خود را انتخاب کنید تا کاربران با جستجوی آنها در اینترنت به شما دسترسی داشته باشند؛ برای مثال به کلمات کلیدی زیر توجه کنید:

کلمات کلیدی مرتبط با یک آکادمی آموزشی در اصفهان

کلمات مرتبط با یک سالن زیبایی بانوان

 • سالن زیبایی در تهران
 • میکاپ عروس
 • آرایش عروس
 • آرایش اروپایی لایت
 • بهترین آرایشگاه زنانه در تهران
 • رنگ مو
 • آرایش خلیجی عروس

کلمات مرتبط با یک آموزشگاه موسیقی

 • آموزشگاه موسیقی در تهران
 • آموزش ویولون در تهران
 • آموزش تخصصی تار
 • آموزشگاه تخصصی دف
 • آموزشگاه تنبک در تهران
 • دوره آموزش گیتار در تهران

در بالا چندین مدل از کلمات کلیدی در سئو را مشاهده کردیم که شما هم میتوانید نسبت به کسب و کار خود چند کلمه پر مخاطب را انتخاب کنید و محتوای سایت خود را بر اساس آنها هدف گذاری کنید و در آنتها رتبه کسب کنید. پس یکی از اولین اقدامات در سئو ، انتخاب صحیح کلمات کلیدی می باشد چراکه انتخاب صحیح آن باعث میشود دقیقا مخاطبان مورد نیاز شما به سایتتان سر بزنند.

کلمات کلیدی چگونه کار میکنند؟

درواقع کلمات کلیدی، پلی میان سایت شما و موتور های جستجو می باشند. موتور های جستجو افرادی که جستجو کرده اند را می گیرند و آنهارا به سایت هایی که به آن پرسش، پاسخ داده اند متصل میکنند.

آکادمی فن سئو - 3

به طور کلی، کلمات کلیدی به یک موتور جستجو مانند Google کمک می کند، تا سایت یا محتوای شما را شناسایی کند و کاربران را به صفحه مناسب هدایت کند. موتورهای جستجو به طور خودکار نمیتوانند محتوای وب سایت شمارا متوجه شوند اما با استفاده از خزنده ها، محتوای صفحه شمارا برسی و کلمات کلیدی در آن را آنالیز میکنند و این گونه متوجه می شوند که صفحه شما در ارتباط با چه چیزی است.

مثالی از استفاده کلمات کلیدی در تایتل و متا دیسکریپشن فن سئو

همانطور که در تصویر پایین مشاهده میکنید عبارت «دیجیتال مارکتینگ در اصفهان» در عنوان و متا دیسکریپشن استفاده شده است، و گوگل پس از جستجوی این عبارت، صفحه مربوطه را شناسایی کرده و به ما نشان می دهد

آکادمی فن سئو - 5

و در نهایت این فرایند دو اتفاق رخ میدهد که عبارتند از:

 1. فردی که جستجو میکند وب سایت مناسبی را برای مشکل خود پیدا میکند.
 2. صاحت آن کسب و کار و آن وب سایت مشتری و یا مخاطب جدیدی را پیدا میکند.

چرا کلمات کلیدی در سئو مهم هستند؟

بدون کلمات کلیدی، موتور های جستجو هیچ معنایی نخواهند داشت و نمیتوانند کار کنند؛ آنها هیچ راهی نخواهند داشت که بتوانند وب سایت های مناسب کاربران را پیشنهاد دهند. توجه داشته باشید که عملیات جستجو همیشه با کلمات کلیدی آغاز می شود.

آکادمی فن سئو - 7

کلمات کلیدی خود را چگونه شناسایی کنیم؟

بهترین چیز در مورد کلمات کلیدی در سئو این است که، خود کاربران آنچه را که میخواهند به شما میگویند.

برای انتخاب کلمات کلیدی در سئو معیار های مختلفی وجود دارد که اصلی ترین آنها، مفهوم یک کلمه کلیدی است. هر کلمه کلیدی افراد خاصی را به خود اختصاص می دهد. برای مثال کلماتی که با استفاده از “خرید” شروع میشوند، کاربرانی هستن که به طور قطع قصد خرید یک محصولی را دارند؛ و یا کلماتی که با عبارت “آموزش” شروع میشوند دسته کاربرانی هستند که به دنبال یک آموزش هستند.

انواع کلمات کلیدی در سئو از نظر مفهوم

  • مستقیم (Navigational) : در این نوع کلمات کلیدی، کاربر دقیقا قصد رفتن به صفحه و یا سایت مشخصی را دارد.
  • اطلاعاتی (Informational) : کاربر به دنبال یادگرفتن چیز جدیدی است.
  • معاملاتی (Transactional) : در این نوع جستجو ها کاربر بدنبال خرید محصولی است.

آکادمی فن سئو - 9

نتیجه گیری

اکنون شما میدانید کلمات کلیدی در سئو چه هستند و چرا برای موفقیت سایت شما نیاز دارید که از آنها استفاده کنید.

موتور های جستجو با استفاده از کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربر، آن را به صفحه مناسب و مرتبط هدایت میکند.

درصورتی که کلمات کلیدی صحیحی را برای صفحات سایت خود انتخاب کنید، میتوانید به خوبی به موتور های جستجو مانند گوگل بفهماتید که محتوای وب سایت شما در ارتباط با چه چیزی است؛ و به مراتب بازدیدکنندگان هدفمندی را به سایت خود هدایت خواهید کرد.

 • مستقیم (Navigational)
 • اطلاعاتی (Informational)
 • معاملاتی (Transactional)

موارد بالا از انواع دسته بندی مفهومی Keyword ها می باشند که هرکدام برای موارد خاصی استفاده می شوند. اگر شما بتوانید نوع مورد نیاز خود را بسته به نوع کسب و کارتان، به صورت صحیح انتخاب کنید توانسته اید کاربران زیادی را به سمت سایت خود فراخوانید.

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما مجاز به استفاده از این تگ های HTML می باشید: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>