دیجیتال مارکتر کیست؟ وظایف دیجیتال مارکتر چیست؟

مشاور دیجیتال مارکتینگ یا همان دیجیتال مارکتر یکی از اصلی ترین نقش ها در هر سازمان و یا هر شرکتی به شمار می رود که اگر در انتخاب آن دقت شود، می تواند پیشرفت چشمگیری در آن کسب و کار ایجاد کند. در این مقاله از فن سئو قصد دارم تا به برسی “مشاور دیجیتال مارکتینگ” بپردازم.

مشاور دیجیتال مارکتینگ یا همان دیجیتال مارکتر کیست؟

امروزه با پیشرفت کسب و کار های اینترنتی و گسترش ارائه خدمات، شغل های جدید نیز ساخته شده اند که یکی از آنها مشاور دیجیتال مارکتینگ یا همان دیجیتال مارکتر است. اگر شما هم در بین کسب و کار های فیزیکی فعالیت داشته باشید قطعا می دانید که در شرکت ها و سازمان سمتی به نام بازاریاب وجود دارد که کار آن فرد کمک به افزایش فروش است. در کسب و کار های اینترنتی نیز دقیقا همین شغل و پست کاری بوجود آمده است و فردی وجود دارد که تخصص اصلی او کمک در افزایش فروش است؛ اما با این تفاوت که دیجیتال مارکتر با استفاده از اینترنت و ابزار های اینترنتی به فروش یک مجموعه و یا سازمان کمک میکند و دیگر کاری به فعالیت ها فیزیکی ندارد.

وظایف دیجیتال مارکتر چیست؟

هر وظیفه در دیجیتال مارکتینگ، معیار موفقیت مخصوص به خودش را دارد و یک دیجیتال مارکتر باید به خوبی معیار موفقیت (KPI) برای هرکدام را بداند. در ادامه به برسی تمام وظایف یک دیجیتال مارکتر یا همان مشاور دیجیتال مارکتینگ خواهم پرداخت:

مدیر سئو (SEO Manager)

معیار موفقیت: جذب بازدید کننده از طریق موتر های جستجو

به طور خلاصه در زمینه سئو، دیجیتال مارکتر به بهینه سازی سایت پرداخته و با تکنیک های مختلف سعی می کند آن سایت در نتایج گوگل رتبه های برتری را دریافت کند. مواردی همچون سئو تصاویر، بهینه سازی سئو داخلی، بهینه سازی سئو خارجی، سبک کردن وب سایت، رعایت خوشه بندی محتوایی، بهینه کردن محتوای وب سایت، ایجاد استراتژی در راستای کسب رتبه ها در گوگل، آنالیز و برسی آمار های دریافتی از نتایج از گوگل و .. از کار های مدیر سئو سایت می باشد.

مدیر بازارایابی محتوایی (Content Marketing Specialist)

معیار موفقیت: زمان حضور کاربران در صفحه ، ترافیک کلی وبلاگ ، مشترکین شبکه های اجتماعی

بازاریاب محتوایی یا همان کانتنت مارکتر یک سازنده اطلاعات دیجیتالی است. این اطلاعات می تواند شامل متن، عکس و ویدئو باشد؛ که عمدتا در بلاگ سایت منتشر می شود. این اطلاعات تولیدی می بایست در راستای اهداف شرکت باشند تا بتوانند مخاطب هدفمند را برای آن کسب و کار جذب کنند.

مدیر شبکه های اجتماعی (Social Media Manager)

معیار موفقیت: فالوور، نمایش، اشتراک گذاری

وظیفه یک مدیر سوشیال مارکتینگ را می توان از روی اسم آن تشخیص داد. یک مدیر شبکه های اجتماعی، وظیفه مدیریت و ارتقای کانال های اجتماعی را برعهده دارد. از دیگر وظیفه های این پست کاری می توان به تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی اشاره کرد که این محتوا می تواند به صورت زمانبندی شده به شبکه های اجتماعی تزریق شود. شبکه هایی که یک مدیر شبکه های اجتماعی یا همان سوشیال مدیا مارکتر باید با آن کار کند عبارتند از: اینستاگرام، تلگرام، توئیتر، فیسبوک، پینترست، لینکدین و …

اینستاگرام و تلگرام دوتا از پر مخاطب ترین شبکه های اجتماع در ایران می باشند که تا این لحظه توانسته اند کاربران ایرانی زیادی را به خود جذب کنند. امروه یکی از داغ ترین بحث ها در ایران ، کسب درآمد از اینستاگرام است که می توانید مقاله من را در پایین مطالعه کنید.

پیشنهادی: کسب درآمد از اینستاگرام

تسلط بر ویدئو مارکتینگ (Video Marketing)

معیار موفقیت: افزایش بازدید ویدئو ها و تبدیل آنها به مشتری

ویدئو و یا همان فیلم، یکی از برترین کانال های جذب مخاطب است. امروزه کاربران دیدن یک فیلم چند دقیقه ای را به مطالعه یک مقاله 5000 کلمه ای ترجیه می دهند؛ به همین خاطر مخاطبان به طور خاصی از ویدئو ها استقبال می کنند. یک متخصص دیجیتال مارکتینگ باید بتواند به خوبی بر تکنیک های ویدئو مارکتینگ تسلط داشته باشد و بتواند از نقاط مختلف آن استفاده لازم را ببرد. ویدئو یکی از بهترین ابزار ها برای هر دیجیتال مارکتر یا همان مشاور دیجیتال مارکتینگ است.

پیشنهادی: ویدئو مارکتینگ چیست؟

مهارت های یک دیجیتال مارکتر

اگر بخواهید بعنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شرکت های کوچک و بزرگ استخدام شوید علاوه بر تخصص های اصلی نیاز است تا محارت های کاربردی را نیز بلد باشید. در ادامه قصد دارم تا چندی از کاربردی ترین این محارت ها را با هم برسی کنیم.

طراحی سایت

یکی از عمده بخش هایی که یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ با آن سر و کار دارد، وب سایت است. آشنایی با ساختار آن، آشنایی با نحوه کارکرد آن، آشنایی با نجوه طراحی سایت و آشنایی با نحوه کدنویسی های مختلف می تواند یکی از بزرگترین وجه های تمایز شما با دیگر کارشناسان شود. البته که نیاز نیست شما به طور حرفه ای تبدیل به یک توسعه دهنده وب شوید، اما از آنجایی که زیاد با وب سایت ها سر و کله خواهید زد، تسلط بر آن ها نیز برای شما یک مزیت محسوب می شود.

گرافیک به ویژه فتوشاپ

بر همگان واضح است که امروزه بسیاری از تاثیرگذاری ها بر ذهن و دیدگاه مردم، با استفاده از تصاویر انجام می شود. بخش زیادی از این تصاویر ویرایش شده می باشند. برای مثال اگر بخواهید بعنوان یک مدیر سوشیال مارکتینگ فعالیت کنید، حتما باید بتوانید پست های پیج را با فتوشاپ طراحی کنید. یا اگر بخواهید برای کسب و کار خود یک لوگو طراحی کنید، نیاز است تا این کار را با فتوشاپ انجام دهید. درواقع فتوشاپ یکی از واجبات یک دیجیتال مارکتر حرفه ای است.

فنون مذاکره و فن بیان

یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، به دلیل شغلش ممکن است نیاز شود تا جلوی دوربین صحبت کند؛ یا برای مثال نیاز شود تا در سمیناری برای چندین نفر سخرانی کند؛ پس باید بتواند به خوبی سخن بگوید.

حرف بزن تا برنده شوی «بریان تریسی – کتاب قدرت بیان»

قدرت تاثیر کلام، در بسیاری از موقع می تواند دیگر کم و کاستی های یک جلسه کاری موفق را پوشش دهد. پس نیاز است تا بتوانید بعنوان فردی که باید با دیگران تعامل بالایی داشته باشد، فن بیان خوبی داشته باشید.

وضعیت استخدام دیجیتال مارکتر ها

شاید برایتان سوال شود که وضعیت استخدام یک دیجیتال مارکتر چگونه است و نیاز به این موقعیت شغلی در کشور چقدر می باشد؟ خبر خوش این است که به دلیل تازگی این فیلد کاری در کشور ما، و شناخت اهمیت وجود این فرد در شرکت ها، درخواست ها برای آن بسیار بالا رفته است و اگر شما در این پوزیشن کاری بتوانید تخصص خوبی بدست آورید قطعا زندگی برایتان لذت بخش تر خواهد شد. اما نکته این است که بسیاری از افراد علاقمند با گذراندن یکی دو دوره آموزشی، خود را یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ می دانند و به دنبال آگهی های استخدامی می روند اما در نهایت پس از مصاحبه های متعدد متوجه می شوند که شرکت ها به آن ها نیاز ندارند!

اما دلیل آن چیست؟

کمی تلخ است اما باید بدانید که شما با گذراندن چند دوره آموزشی تبدیل به یک مشاور دیجیتال مارکتینگ نخواهید شد؛ همانطور که مطالعه در مورد رنگ ها شمارا تبدیل به یک نقاش بزرگ نمی کند. برای آن که بتوانید در این فیلد کاری مشغول به فعالیت شوید نیاز است که تخصص خود را پرورش دهید و حسابی تجربه کسب کنید. بهترین پیشنهادی که من می توانم به شما داشته باشم دوره های کارآموزی در شرکت های مختلف است که می تواند از شما یک متخصص حرفه ای بسازد. «درباره من»

دیجیتال مارکتر از دیدگاه امیر محمد خجسته

به نظر من یک دیجیتال مارکتر حرفه ای باید آچار فرانسه باشه. یعنی چی؟ یعنی به تمام حوزه های کسب و کار دیجیتال مسلط باشه و از هر حوزه یک مقداراطلاعات کاربردی داشته باشه. فرض کنید شما مدیر پروژه شده اید و کلی نیرو از جمله محتوا نویس، سئوکار، طراح سایت، کپی رایتر(تبلیغ نویس) و گرافیست در اخطیار شما می باشند که باید آن هارا مدیریت کنید. حال فرض کنید یکی از نیرو های شما مسئولیت خود را به درستی انجام ندهد! شما هم در آن زمینه تخصص ندارید و متوجه ناقص بودن پروژه نخواهید شد! و آن زمان است که فاجعه ای به نام شکست خوردن پروژه رخ می دهد.

یکی دیگر از تخصص های یک مشاور دیجیتال مارکتینگ به نظر من توانایی آنالیز و داده کاوی است. کار کردن با داده های موجود و استخراج اطلاعات از منابع جدید و قدیمی کمک بسیار زیادی به گسترش و بهبود سازمان می کند.

 

امتیاز:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا