پادکست چیست؟ اهمیت ساخت پادکست

در این مقاله از آکادمی فن سئو، قصد دارم تا درباره مفهوم پادکست صحبت کنیم وتمامی جزئیات آنرا برسی کنیم. پس اگر به دنبال پاسخ سوال «پادکست چیست؟» می باشید، تا انتهای این مقاله آموزشی همراه من باشید.

دقیقا پادکست چیست؟

یکی از تازه ترین نوع های محتوایی که به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده است، پادکست(Podcast) می باشد. در تعریفی ساده پادکست یک فایل صوتی است که در آن گوینده ای موضوعی را مطرح می کند و درباره با آن سخن می گوید؛ حال این موضوع می توانند هرچیزی باشد و همینطور شخص گوینده می توانند بیش از یک نفر باشد. برای مثال مواردی از جمله تحلیل یک مسابقه فوتبال تا معرفی یک دیجیتال مارکتر، برسی وضعیت سیاسی، یک برگ از رمانی قدیمی و … را می تواند در نوع پادکست جا داد و در باره آن ها صحبت کرد.

تفاوت بین رادیو و پادکست چیست؟

یکی از سوالاتی که برای کاربران همیشه پیش می آید، این است که تفاوت بین رادیو و پادکست چیست؟ مگر هردوی آن ها حکم یک محتوای صوتی را ندارند که در آن سخنانی را می شنویم؟

در پاسخ به این سوال ها باید گفت که تفاوت بین رادیو و پادکست در نوع زمانبندی آن است. برای مثال شما برای شنیدن هر برنامه، باید در زمان مشخصی پای رادیو بنشینید؛ اما در پادکست این ماجرا صدق نمی کند و هر زمان که شما تایم آزاد داشته باشید می توانید به آن گوش دهید و در واقع بازه زمانی مشخصی برای شما تایین نشده است.

مراحل ضبط پادکست

 1. انتخاب موضوعی جذاب برای گفتگو در پادکست
 2. کسب توانایی خوب صحبت کردن
 3. خواندن اولیه از روی متن و دایلوگ آماده شده برای پادکست
 4. شروع به ضبط پادکست
 5. ادیت پادکست و دریافت خروجی آن
 6. انتشار آن در شبکه های میزبان پادکست و در شبکه های مجازی
 7. آنالیز و دریافت بازخورد از پادست ارائه شده

 

انتخاب موضوعی جذاب برای گفتگو در پادکست

یکی از اصلی ترین رکن های در جذابیت و محبوب شدن پادکست ها، موضوع آن است. این که بتوانید درمورد جدیدترین های روز دنیا سخن بگویید می تواند شمارا حسابی معروف کند. البته منظور این نیست که مباحث قدیمی مانند تاریخ و گذشتگان دیگر فایده ای ندارند و کسی به دنبال آن ها نیست، نه! درواقع تمام سعی ما باید این باشد که بتوانیم موضوعی جذاب را برای گفتگو انتخاب کنیم. یکی دیگر از نکات مهم در انتخای موضع پادکست، این است که سعی کنید موضوعی انتخاب کنید که گستره مخاطبان آن زیاد باشد و بتوانید افراد بیش تری را با خود آشنا کنید.

 

کسب توانایی در خوب صحبت کردن در پادکست ها

یکی از اصلی ترین مباحثی که کاربران شما در پادکست ها به آن توجه ویژه ای می کنند و اگر به خوبی آن را اجرا نکنید حسابی روی مخ آن ها می باشد، خوب صحبت کردن است. در پایین برخی از نکات مهم در خوب صحبت کردن در پادکست هارا ذکر کرده ام که توجه به آن ها می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی پادکست شما بزارد:

 • با صدایی قدرتمند صحبت کنید
 • بدون لحجه صحبت کنید
 • آرام آرام وشمرده صحبت کنید
 • درطول صحبت های خود از مکث های کوتاه استفاده کنید
 • تن صدای خود را در لحظات مختلف بالا و پایین کنید
 • بی حال نباشید…
 • صدای خود را به جی خارج کردن از بینی از گلوی خود و دهان خارج کنید
 • استرس و شادی و انواع حس هارا با استفاده از لحن های مناسب به شنونده انتقال دهید

امتیاز:

دکمه بازگشت به بالا