آموزش لینک سازی در سئو

این یک راهنمای جامع برای لینک سازی (link building) در سال 2020 است. اگر شما هم میخواهید برای وب سایتتان لینک های قوی و قدرتمند بسازید تا افزایش رتبه داشته باشید ، تا انتهای این مقاله همراه من باشید.

لینک سازی چیست؟

لینک سازی (link building) یکی از راه های سئو کلاه سیاه است که در آن با دادن لینک از دیگر سایت های معتبر به سایت خودمان ، سعی در افزایش رتبه در نتایج موتور های جستجو مانند گوگل خواهیم داشت. لینک سازی در سئو جزو یکی از فعالیت های دارای استراتژی در SEO می باشد که باید با برنامه ای مشخص جلو برود و نمیتوان آن را بدون برنامه پیاده سازی کرد.

پیشنهادی : آموزش سئو

در فرایند لینک سازی در سئو ، از تکنیک هایی مانند بازاریابی محتوا ، استفاه از ابزار های سئو مانند Moz.com و Ahrefs.com ، یافتن لینک های شکسته و .. استفاده میشود.

چرا لینک سازی در سئو اهمیت دارد؟

برای درک اهمیت لینک سازی در سئو باید به گذشته گوگل بازگردیم. در گذشته موتورهای جستجو مانند یاهو به خوبی بر سایت ها مسلط بودند وسایل ها را بر اساس محتوای آنها رتبه بندی می کردند. پس از مدتی موتور جستجوی گوگل اختراع شد و قوانین بازی را تغییر داد. گوگل الگوریتمی به نام PageRank معرفی کرد؛ و این الگوریتم به جز بررسی محتوای صفحات بررسی کرد که چند نفر یا چند وب سایت به این صفحه و به این محتوا لینک داده‌اند.

پس از گذشت ۲۰ سال هنوز هم قسمت زیادی از معیارهای گوگل برای رتبه بندی، لینک های داده شده به یک وب سایت است و این مشخصه در گوگل باقی مانده است و امروزه بسیاری از سایت ها برای رتبه گرفتن در کلمات سخت از تکنیک لینک سازی که جزوی از فنون سئو کلاه سیاه محسوب می شود استفاده می کنند.

سوء استفاده از لینک سازی در گوگل

پس از گذشت مدتی لینک سازی در گوگل برای کسب رتبه در کلمات سخت تبدیل به یکی از بهترین راه ها برای افراد فعال در زمینه سئو شده بود. هر شرکت یا هر شخصی که تصمیم به کسب رتبه در کلمات سخت داشت شروع به لینک سازی می‌کرد و پس از گذشت مدتی می توانست در آن کلمات رتبه بگیرد. آرام‌آرام نتایج گوگل تبدیل به یک نتایجی نامرغوب و بی کیفیت شد و گوگل دید که باید کاری بکند. هنگامی که از این تکنیک سئو سوء استفاده شد گوگل الگوریتمی به نام الگوریتم پنگوئن را ارائه داد؛ کار آن برخورد با وبسایت های بود که لینک های بسیار زیادی داشتند و اغلب آن لینک‌ها بی کیفیت بودند و از وب سایت های بی ارزش بودند.

الگوریتم پنگوئن تاکید بسیار زیادی بر روی با کیفیت بودن لینک های دریافتی از وب سایتهای دیگر به سمت سایت شما دارد. در واقع پس از معرفی پنگوئن دیگر تعداد لینک ها مهم نیست بلکه کیفیت آنها مهم است.

لینک های با کیفیت را چگونه پیدا کنیم؟

آیا سایتی که شما میخواهید از آن بک لینک دریافت کنید وب سایت قدرتمند و معتبری است؟ اگر جواب شما بله است، ست پس از گذشت مدتی افزایش رتبه را در نتایج جستجوی گوگل برای سایت خود به چشم خواهید دید.

در واقع پس از چندین سال تجربه آزمون و خطا هایی که در زمینه لینک سازی برای سئو داشته‌ام به این نتیجه رسیده ام که authority صفحه ای که از آن لینک دریافت می کنید مهمترین فاکتور در ساخت بک لینک است. به خاطر اینکه دریافت لینک از یک صفحه قدرتمند، قدرت زیادی را برای سایت شما خواهد داشت.

authority صفحات مورد نظر برای ساخت بک لینک را چگونه برسی کنیم؟

برای آنکه بتوانیم قدرت صفحاتی که میخواهیم از آنها لینک دریافت کنیم را بسنجیم ابزارهای بسیار زیادی ساخته شده است. در این مقاله قصد دارم دو نمونه از دقیق ترین ابزارهایی که می‌توانند برای شما این کار را انجام دهند را معرفی کنم.

وب سایت Ahrefs

وب سایت ahrefs یکی از قدیمی ترین سایت ها در زمینه آنالیز سئو می باشد. در حال حاضر این وبسایت دقیق‌تر این آمار را در بین دیگر ابزارها به ما ارائه می دهد. برای استفاده از این وب سایت باید به آدرس ahrefs.com مراجعه کنید و لینک مورد نظر خود را که می خواهید از آن بک لینک دریافت کنید را آنالیز کنید. نکته مهم در رابطه با این ابزار این است که استفاده از آن رایگان نیست و برای استفاده از آن باید نسخه پولی آن را تهیه کنید اما در ابزار بعدی می توانید به رایگان از آن استفاده کنید.

لینک سازی در سئو

افزونه Moz برای مرورگر کروم و موزیلا فایرفاکس

وب سایت ماز یکی از سایت های قدرتمند در زمینه آنالیز و تحلیل برای سئو کاران می باشد. این وب سایت افزونه ای ارائه داده است که آن بر روی مرورگر های کروم و فایرفاکس نصب می شود و می توانید به صورت زنده ارزش هر صفحه و ارزش هر دامنه را ببینید که عدد آنها عددی بین صفر تا صد است. برای دانلود و نصب این افزونه باید به این لینک مراجعه کنید. همچنین اگر برای مرورگرهای فایرفاکس موفق به نصب نشدید می توانید با جستجوی عبارت MozBar Plugin در گوگل آن را پیدا و نصب کنید. پس از نصب و فعال سازی آن در هر وب سایتی که قرار گیرید در نوار بالایی مرورگر شما اطلاعات آن صفحه و آن دامنه برای شما قابل مشاهده است.

بک لینک چیست

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما مجاز به استفاده از این تگ های HTML می باشید: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>